Afslutning 2013

PÅ VEJ MOD DM I KREDSSKYDNING
Alt tyder på, at Forsvarsbrødrene på Bornholm fra næste år vil kunne deltage i DM blandt De Danske Forsvarsbroderselskabers 11 kredse.
 
Et forslag fra formanden for foreningen Jens O. Pedersen (JOP) på landsbestyrelsesmødet i marts, om at gennemføre et mesterskab for kredsenes bedste skytte på 15 meter, blev så godt modtaget, at Landsskydeudvalget nu arbejder videre med forslaget.
 
Formanden for foreningens skydeafdeling, Ebbe Gejl Hansen er dog heller ikke i tvivl om, at en sådan deltagelse vil give skydeafdelingen et yderligere kvalitetsløft – men ikke mindst en stor udfordring for den deltagende skytte.
 
Ebbe Gejl Hansen kunne desuden glæde sig over fremgang af deltagende skytter og flotte skyderesultater.
Ud over den samlede års skydning, blev der dystet i mesterskabsskydning, festskydning og blindskydning.
Det var Ole Westh, der med 848 point skød sig ind på førstepladsen for klasse A senior.
 
Veteranklassen blev suveræn vundet af Børge Henningsen med 981 point.
Ebbe Gejl Hansen blev nummer 2 med 939 point og Jens O. Pedersen (JOP) sneg sig ind på en tredjeplads med 919 point, på baggrund af flere plettere end Finn Carlsen, der også opnåede 919 point.

Børge Henningsen blev kåret til foreningens bedste skytte.
 
Resultaterne i mesterskabsskydningen:
1. Ole Westh 166 point
2. Teddy Attle 157 point
3. Jens Chr. Jensen 154 point
 
Veteranklasse A:
1. Børge Henningsen 196 point (af 200 mulige)
2. Ebbe Gejl Hansen 184 point
3. Frank Pauch 183 point
 
Veteran B:
1. Finn Carlsen 183 point
2. Jens O. Pedersen 182 point
3. Frank Graversen 181 point
 
Veteran C:
1. Valde Dolleris 181 point
2. Finn Henriksen 172 point
3. Eigil Nielsen 169 point
4. Aage Vang 169 point
5. Søren Riis 168 point

Resultaterne ved festskydningen
Hjorten (max 45 point):
1 Børge Henningsen og Frank Pauch med hver 44 point
3. Ole Westh 40
4. Finn Carlsen 34
5. Valde Dolleris 32
6. Frank Graversen 31
7. Ebbe Gejl Hansen 30
8. Eigil Nielsen 29
9. Jens O. Pedersen 28
10. Finn Henriksen 20
11 Søren Riis 17
12. Aage Vang 11
 
Blindskydning (max 50 point);
1. Ebbe Gejl Hansen 46
2. Børge Henningsen og Jens O. Pedersen 45
3. Ole Westh 43
4. Eigil Nielsen 42
5. Frank Pauch 40
6. Valde Dolleris 39
7. Aage Vang 36
8. Finn Carlsen og Frank Graversen 35
9. Finn Henriksen
10. Teddy Attle
 
Danmarkskort:
1. Børge Henningsen 43
2. Frank Graversen 39
3. Jens O. Pedersen 34
4. Ole Westh 32
5. Finn Carlsen 29
6. Ebbe Gejl Hansen 24
7. Eigil Nielsen 23
8. Frank Pauch 20
9. Søren Riis 18
10. Finn Henriksen 10
11. Valde Dolleris 5
12. Aage Vang 3
 
Klovnen (max 57 point):
1. Børge Henningsen 54
2. Ole Westh 49
3. Finn Carlsen 46
4. Frank Pauch 45
5. Eigil Nielsen og Finn Henriksen 42
6. Jens O. Pedersen 41
7. Frank Graversen 38
8. Ebbe Gejl Hansen 37
9. Søren Riis 34
10. Aage Vang 32
11. Valde Dolleris 31